Kārļa zābaks

Vēstures un draugu godam izliets čuguna zābaks

 karla_zabaks3.jpgZviedrijas karaļa Kārļa XII armijas karolīni,  majora Sandberga komandēti, bruņoti ar  musketēm un zobeniem, 2001.gada 5.jūlija    vakarā ieradās Virgas muižā. Līdzīgi notika pirms    apaļiem 300 gadiem pēc Spilves kaujas, kad Kārļa  XII armija pēc veiksmīgas cīņas apmetās    Lejaskurzemē, arī Virgā, kur atpūtās veselus          četrus mēnešus.

 Šai apaļajai jubilejai par godu, bet galvenokārt - saviem zviedru draugiem par godu - Virgas pagastā 8.jūlijā atklāja pieminekli. Svinību datums atbilda Spilves kaujai. Pagastā tapusi savdabīga un sakopta vieta blakus  medicīnas punktam un bibliotēkai, kas varētu būt interesanta tūristiem un vietējiem ļaudīm ļautu paskatīties uz Virgu citām acīm. Kreisās kājas 56.izmēra čuguna zābaks, divi XXI gadsimtā Liepājā lieti zviedru armijas lielgabali ar lodēm un plāksne Carl XII 1701-1702. Kā stāstīja pieminekļa idejas autors, filozofs un vēsturnieks liepājnieks Rihards Rubīns, Spilves kaujā pret Polijas karaļa Augusta II Stiprā armiju zviedru karalis tik tiešām esot pazaudējis vienu zābaku, rīdzinieki to vēlāk nolikuši apskatei Melngalvju namā. Tāpēc arī šajā piemiņas zīmē ir zābaks. Jaunais piemineklis nav vis svešzemju karotāju slavināšanai, bet gan viena vēstures fakta atgādināšanai. Virgas pagasta vadītājiem doma par piemiņas zīmi iepatikusies arī tāpēc, ka vairākus gadus pagastam ir labi zviedru draugi Torsas pašvaldības Amatnieku biedrībā un Torsas Latviešu draugu biedrībā. Pagasta iedzīvotāji mācījušies zviedru valodu, braukuši mācīties uz Zviedriju, saņemta arī materiāla palīdzība. Čuguna zābaka tapšanā savu ieguldījumu devuši gan zviedri, gan latvieši.

Piemiņas zīmes idejas autors ir vēsturnieks Rihards Rubīns, ideju īstenoja tēlnieks Raimonds Gabaliņš un mākslinieks Raimonds Kalniņš.

              

 rihards_rubins.jpg 080110_gabalins3.jpg raimonds_kalnins.JPG

           Rihards Rubīns                        Raimonds Gabaliņš                  Raimonds Kalniņš                                                  

2011.gadā tika atzīmēta "Kārļa zābaka" atklāšanas desmitā gadadiena

                     
 Scan10039.JPG Scan10041.JPG
 .